DELL ALIENWARE AURORA U9-285K/32GB/2TBSSD/RTX5080-16GB/1000W/W11H/1AC
3605,60 € + ALV
DELL ALIENWARE AURORA U9-285K/32GB/2TBSSD/RTX5080-16GB/1000W/W11H/1AC
2 in stock
Description
Alienware Aurora (ACT1250) on huipputason pelikone, joka yhdistää Alienwaren ikonisen muotoilun, tehokkaan jäähdytyksen ja uusimman sukupolven peliteknologiat. Uusi Clear Side Door -malli, AlienFX-valaistus ja 240 mm nestejäähdytys takaavat sekä visuaalisen että teknisen huippuluokan pelikokemuksen. Intel® Core? Ultra 9 -sarjan prosessori ja NVIDIA® GeForce RTX? 5080 -näytönohjain tarjoavat rajattoman suorituskyvyn AAA-peleihin, VR:ään ja sisällöntuotantoon.
Moderni Z890-piirisarja tukee DDR5-muisteja (jopa 64 Gt, 6400 MT/s XMP) ja PCIe Gen5 -väylää, mahdollistaen tehokkaimmat näytönohjaimet ja tallennusratkaisut. Kotelon 1000 W Platinum-virtalähde ja nestejäähdytys pitävät järjestelmän vakaana myös raskaimmissa pelisessioissa. Wi-Fi 7 -yhteydet ja USB4-liitännät tuovat seuraavan sukupolven nopeuden ja liitettävyyden.
Alienware Command Center mahdollistaa valaistuksen, tuulettimien ja suoritusprofiilien hallinnan yhdestä paikasta. Kone on suunniteltu pitkän aikavälin pelikokemuksiin ? tehokas, hiljainen ja esteettisesti näyttävä.
Tärkeimmät ominaisuudet:
- Suoritin: Intel® Core? Ultra 9 285K (24 ydintä, 76 Mt välimuistia, 3.7 ? 5.7 GHz, 125 W, NPU)
- Muisti: 32 Gt DDR5 (2 × 16 Gt, 5600 MT/s, kaksikanavainen, XMP-tuki)
- Tallennustila: 2 Tt M.2 PCIe NVMe SSD (Gen4 x4)
- Näytönohjain: NVIDIA® GeForce RTX? 5080, 16 Gt GDDR7, 3× DisplayPort 2.1b + 1× HDMI 2.1b
- Käyttöjärjestelmä: Windows 11 Home (englanti, tanska, suomi, norja, ruotsi)
- Virtalähde: 1000 W SFFX Platinum Rated PSU
Liitännät:
- Etuportit: 1× kuulokemikrofoni (3.5 mm), 2× USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps), 1× USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) PowerShare, 1× USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps) PowerShare
- Takaportit: 1× optinen S/PDIF, 1× linjatulo, 1× linjalähtö, 1× USB4 (20 Gbps) Type-C (Power Delivery), 2× USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps), 2× USB-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps), 2× USB-A 2.0 SmartPower, 1× RJ45 (2.5 GbE)
Laajennettavuus:
- 2× DDR5 DIMM (max. 64 Gt) (2/2 käytössä)
- 2× M.2 2230/2280 SSD (Gen4 x4) (1/2 käytössä)
- 3× 3.5″ SATA (HDD) (3/3 vapaa)
- 1× PCIe x16 (Gen5) (1/1 käytössä ? GPU)
- 2× PCIe x4 (Gen4) (2/2 vapaat)
- 1× M.2 (WLAN/BT) (1/1 käytössä ? Intel BE200)
Jäähdytys ja valaistus:
- 240 mm nestejäähdytys prosessorille
- AlienFX-värivalaistus (etu-, taka- ja sisävyöhykkeet)
- Clear Side Door -paneeli, tehokas ilmankierto
Langattomat yhteydet:
- Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) ja Bluetooth® 5.4
Mitat ja paino:
- Korkeus: 418 mm
- Leveys: 197 mm
- Syvyys: 458 mm
- Paino: noin 15,4 kg
Takuu ja palvelu: Vuoden Alienware Care Onsite Service (sisältää Collect & Return -palvelun).
Additional information
| Weight | 16,77 kg |
|---|---|
| Dimensions | 57,5 × 50 × 36 cm |
| Pelituotteet | Gaming computers, Pelitietokoneet |
| Lyhyt yhteenveto | <p><b>Alienware Aurora (ACT1250)</b> on huipputason pelikone, joka yhdistää Alienwaren ikonisen muotoilun, tehokkaan jäähdytyksen ja uusimman sukupolven peliteknologiat. Uusi Clear Side Door -malli, AlienFX-valaistus ja 240 mm nestejäähdytys takaavat sekä visuaalisen että teknisen huippuluokan pelikokemuksen. Intel® Core? Ultra 9 -sarjan prosessori ja NVIDIA® GeForce RTX? 5080 -näytönohjain tarjoavat rajattoman suorituskyvyn AAA-peleihin, VR:ään ja sisällöntuotantoon.</p> <p>Moderni Z890-piirisarja tukee DDR5-muisteja (jopa 64 Gt, 6400 MT/s XMP) ja PCIe Gen5 -väylää, mahdollistaen tehokkaimmat näytönohjaimet ja tallennusratkaisut. Kotelon 1000 W Platinum-virtalähde ja nestejäähdytys pitävät järjestelmän vakaana myös raskaimmissa pelisessioissa. Wi-Fi 7 -yhteydet ja USB4-liitännät tuovat seuraavan sukupolven nopeuden ja liitettävyyden.</p> <p>Alienware Command Center mahdollistaa valaistuksen, tuulettimien ja suoritusprofiilien hallinnan yhdestä paikasta. Kone on suunniteltu pitkän aikavälin pelikokemuksiin ? tehokas, hiljainen ja esteettisesti näyttävä.</p> |
| Prosessorityyppi | Intel Core Ultra 9 |
| Prosessorin malli | Intel Core Ultra 9 285K (Max. 5.70GHz, 36M, 24C) |
| Prosessoriytimien määrä | 24 |
| Käyttöjärjestelmä | Windows 11 Home |
| Tallennuskapasiteetti | 2 TB SSD |
| Muistikapasiteetti | 32 GB |
| Näytönohjain | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Ethernet LAN (RJ-45) porttien määrä | 1 |
| Prosessorin valmistaja | Intel |
| USB-A (USB 3.2) porttien määrä | 5 |
| Intel Virtualisointi teknologia | VT-x / VT-d / VT-rp |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.70 |
| Intel Smart Cache, MB | 36 |
| Intel Hyper Threading | Ei |
| USB-C (USB 3.2) porttien määrä | 3 |
| HDMI -porttien määrä | 1 |
| Display porttien määrä | 3 |
| Optinen asema | Ei |
| Liitännät | Audio (3.5mm), USB-A, USB-C, HDMI, DisplayPort, S/PDIF, Ethernet (RJ-45) |
| Näytönohjain muisti (dedikoitu) GB | 16 |
| Prosessorin kellotaajuus, GHz | 3.70 |
| Muistin tyyppi | DDR5 |
| Muistin nopeus, MHz | 5600 |
| Tuotteen mitat (L x S x K), mm | 197 x 458.4 x 418 |
| Tuotteen paino, g | 15370 |
| Muistin enimmäismäärä | 64 GB |
| Vapaat muistipaikat | 0 |
| Langaton verkkoyhteys (WLAN) | Kyllä |
| WLAN tyyppi | Intel BE200 |
| Emolevyn piirisarja | Intel Z890 |
| Bluetooth-versio | 5.4 |
| Bluetooth | Kyllä |
| USB-A (USB 2.0) porttien määrä | 2 |
| Muistipaikat | 2 |
| Intel vPro | Kyllä |
| Suorituskykyisten ytimien määrä | 8 |
| Energiatehokkaiden ytimien määrä | 16 |
| Näytönohjain perhe | NVIDIA GeForce RTX |
| Kaapelilukon aukko | Kyllä |
| Virtalähde, W | 1000 |
| Alkuperämaa | PUOLA |
| Takuu | 12 KK |








