SONY FWD-42A90K 42″ OLED 4K TUNER DISPLAY
1722,10 € + ALV
SONY FWD-42A90K 42″ OLED 4K TUNER DISPLAY
Out of stock
Description
Make an impressive statement with exquisite 4K HDR images, effortless style and sound to match
Add unprecedented impact to your visual communications with the stunningly styled, fully featured FWD-42A90K 42″ BRAVIA OLED Professional Display. Combining bright, beautiful 4K HDR image quality with easy operation, it’s an imposing addition to corporate boardrooms, lobbies, and reception areas.
Optimised for professional display applications, BRAVIA takes full advantage of cutting-edge OLED display technologies and our ingenious Cognitive Processor XR? to ensure vibrant high-contrast 4K images.
The beautifully sleek, minimalist design of the FWD-42A90K is sure to impress in any setting. And with Acoustic Surface Audio+, cinematic sound comes directly from the 42″ screen.
For even greater peace of mind there’s the added reassurance of our 3 Years warranty with advanced exchange handled by local partner, on premise where possible. You can also choose to extend your support for an additional 2 years.
4K image resolution (3840 x 2160 pixels)
4K offers four times the detail of Full HD, with a resolution of over 8 million pixels bringing extra clarity to corporate display, education, and digital signage applications.
High contrast OLED screen technology
Each self-illuminating pixel is precisely and individually controlled so that you can enjoy breath-taking OLED contrast with pictures that feel deep, natural, and real.
Wider Colour with XR TRILUMINOS Pro
Powered by our Cognitive Processor XR, the A90K series reproduce colour in a way that humans find beautiful. See a wider palette of colours with an enhanced range of hue and saturation, allowing natural shades and precise details to be seen, even in dark scenes.
Spectacularly real 4K HDR images
With XR HDR Remaster, this display can detect each object on screen, analyse its colour and adjust contrast for even more realistic pictures. Object-based processing, powered by BRAVIA XR?, takes precision to a whole new level by adding adjustment of hue, saturation, brightness, motion vector, bandwidth and more. The result is exceptionally real scenes with greater depth, lifelike textures, and natural colours.
Additional information
| Weight | 21 kg |
|---|---|
| Dimensions | 104,5 × 16,5 × 68 cm |
| Tuotteen paino (jalustan kanssa), g | 16400 |
| Muistikapasiteetti | 16 GB |
| Tuotteen mitat jalustan kanssa (L x S x K), mm | 933 x 225 x 551 |
| Tuotteen paino, g | 13300 |
| Käyttöjärjestelmä | Android 10 |
| Tuotteen paino, kg | 13.4 |
| Kaiuttimien teho, W | 10+10+5 |
| Virrankulutus valmiustilassa, W | 0.5 |
| Virrankulutus, W | 201 |
| Katselukulma (vaaka), ° | 178 |
| Katselukulma (pysty), ° | 178 |
| Tuotteen mitat (L x S x K), mm | 933 x 57 x 546 |
| Virkistystaajuus, Hz | 120 |
| Kuvasuhde | 16:9 |
| Pivot ominaisuus | Ei |
| Kosketusnäyttö | Ei |
| Sisäinen player | Kyllä |
| VESA-standardi, mm | 200 x 200 |
| Sisäänrakennetut kaiuttimet | Kyllä |
| Liitännät | USB-A, RF In, HDMI, HDCP, Ethernet (RJ-45), Digital Audio Out (Optical), Composite |
| Näytön koko, " | 42 |
| Näytön resoluutio, pikseliä | 3840 x 2160 |
| Alkuperämaa | KIINA |














